See moldaavi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fr",
"3": "moldave"
},
"expansion": "French moldave",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From French moldave.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moldaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moldaavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moldaavi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "archaic"
},
"expansion": "(archaic)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moldaav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"synonym of moldovalainen (“Moldovan”) (person or language)"
],
"id": "en-moldaavi-fi-noun-0MyLdZFs",
"links": [
[
"moldovalainen",
"moldovalainen#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "(“Moldovan”) (person or language)",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "moldovalainen"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoldɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ldɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-oldɑːʋi"
}
],
"word": "moldaavi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fr",
"3": "moldave"
},
"expansion": "French moldave",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From French moldave.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moldaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moldaavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moldaaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moldaaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moldaavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moldaavi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "archaic"
},
"expansion": "(archaic)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moldaav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish archaic terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from French",
"Finnish terms derived from French",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oldɑːʋi",
"Rhymes:Finnish/oldɑːʋi/3 syllables"
],
"glosses": [
"synonym of moldovalainen (“Moldovan”) (person or language)"
],
"links": [
[
"moldovalainen",
"moldovalainen#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "(“Moldovan”) (person or language)",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "moldovalainen"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoldɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ldɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-oldɑːʋi"
}
],
"word": "moldaavi"
}
Download raw JSONL data for moldaavi meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.